מרעננים את הקיץ! 20% הנחה על סבון שני!
לפרטים

מן הקל אל הכבד: איך להתחיל בקלות תהליך ניקוי כבד

האביב זו תקופה של התחלות חדשות. האנרגיות שמביא עימם האביב ממלאות אותנו ברצון לפתוח דפים חדשים. בחורף הגוף מבזבז אנרגיה רבה לצורך חימום הגוף, ובאביב המטבוליזים משתנה וזהו זמן מצוין לניקוי הכבד מכל המשקעים שהצטברו בו.

יש להבין תחילה מהו המנגון של הכבד ומדוע יש לדאוג לנקות אותו מדי פעם; הכבד הוא מעיין מסננת. מעיין מעבדה ששומרת אצלה את כל מה שמערכת העיכול שלנו לא יודעת לעכל. מתכות כבדות, הורמונים, צבעי מאכל, שאריות של תרופות, חומרים משמרים ועוד. לכל אלו לוקח זמן, הרבה זמן, להתפרק בכבד.

תחשבו על הר זבל ענק.

עם השנים הזבל מתכלה או שמפנים אותו. אך, כשקצב האגירה גדול מקצב הכילוי או הפינוי, הר הזבל יגדל. אותו הדבר קורה בכבד שלנו. מעצם החיים המודרני; סטרס, מעט שינה, אוכל לא איכותי, צריכה מועטה של ויטמינים ומינרלים, זיהום אוויר ועוד. הכבד צובר בתוכו רעלים, כל מה שהגוף אינו מעכל בקלות. אותם רעלים נתקעים בכבד עד שקצב האגירה מאט, או שקצב הפינוי גדל.

לא פעם עולה המחשבה כי היינו רוצים לעלות בסולם הבריאות; לאכול בריא יותר, לצרוך מוצרים ללא חומרים משמרים, להשתמש במוצרי קוסמטיקה טבעיים, לישון יותר ואפילו קצת יותר להזיז את הגוף.

האביב זו בדיוק התקופה להתחיל.

אז איך מתחילים?

כיום יש כל כך הרבה דרכים וגישות לניקוי כבד: עשב חיטה, מזון טבעוני, מזון אורגני, צמחי מרפא, צום מיצים ועוד. אפשר להתחיל ולשנות את כל אורח החיים בבת אחת, אך לא לכולם זה מתאים. יש כאלו שזקוקים לשינוי הדרגתי. אציג כאן שני עקרונות אותם ניתן ליישם בניקוי כבד עדין, למי שאינו רוצה לשנות את כל התפריט שלו: הראשונה לאכול פחות והשניה מיצי פירות וירקות בערב.

אחד הדברים המכבידים ביותר על פעילות הניקוי של הכבד היא אכילת יתר. בעידן השפע שלנו, אנו אוכלים מעבר למה שהגוף זקוק מה שגורם לעומס על הכבד. זה מעין מעגל קסמים; הר הזבל גדוש, אנו מוסיפים עוד זבל ולא מספיקים לנקות, עם הזמן ההר רק יגדל. עקרון חשוב בבואנו להתחיל בניקוי כבד היא לצמצם את כמות המזון שאנו צורכים.

משפט ידוע אומר: "בבוקר אכול כמו מלך, בצהריים כמו איכר ובערב כמו עני". ואכן בבוקר תהליכי העיכול טובים יותר מבערב. המזון שנכנס לגוף בערב אינו מתעכל כיוון שבלילה הגוף נח ומערכת העיכול אינה מעכלת ביעילות. מומלץ להחליף את ארוחת הערב במיצי פירות וירקות. הכוונה היא לא למיץ תפוזים סחוט טרי או מיץ גזר. אלא לשילוב בין ירקות, פירות ועלים ירוקים. מיץ עשיר באלו המורכב לדוגמא; מחופן יפה של עלים, 2 תפוחים ו-2 גזרים עשיר בויטמינים, מינרלים, אנזימי עיכול ועוד. בנוסף, מיץ פירות כזה מכיל כמות של ירקות ופירות שלא היינו מסוגלים לצרוך באכילה. זהו מזון קל לעיכול ואינו דורש אנרגיה מיותרת מהגוף. ולכן מאפשר לכבד לנקות לאט את הרעלים שהתקזו בו. ניתן ליצור שילובים כיד הדמיון ולהקפיד על יחסים מאוזנים בין פירות, ירקות ועלים ירוקים. את מיצי הפירות והירקות ניתם לשתות ללא הגבלה כיוון שזהו מזון קל לעיכול.

ישנם יתרונות לניקוי כבד עדין. ניקוי כבד מאסיבי משבית את הגוף וגורם לכאבי ראש, בחילות, עצבנות, עייפות ועוד. אלו נובעים מהרעלים שהשתחררו בבת אחת מהכבד. בניקוי כבד מומלץ לנוח, לשתות הרבה מים ותה צמחים. ניתן להשתמש בשמנים אתריים מתאימים כגון: לבנדר, וכמובן לתמוך בניקוי על ידי תרגילי יוגה מתאימים ונשימות מלאות.

כותבת המאמר:

מיכל נישטיין להט- מורה ליוגה, תזונאית קלינית טבעית ובעלת B.A בפסיכולוגיה ואמנות. בעלת ה‘סטודיו של מיכל‘ בכרכור בו מתקיימים מגוון שיעורי יוגה, סדנאות בייבי יוגה, וטיפולים תזונתיים.

 

בקצרה על: מן הקל אל הכבד: איך להתחיל בקלות תהליך ניקוי כבד

האביב זו תקופה של התחלות חדשות. האנרגיות שמביא עימם האביב ממלאות אותנו ברצון לפתוח דפים חדשים. בחורף הגוף מבזבז אנרגיה רבה לצורך חימום הגוף, ובאביב המטבוליזים משתנה וזהו זמן מצוין לניקוי הכבד מכל המשקעים שהצטברו בו.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David