מרעננים את הקיץ! 20% הנחה על סבון שני!
לפרטים

חינוך ביוגה

 "ספק אם יש להוכיח כי התרכזות היא תנאי הכרחי להתמחות באמנות כלשהי. הדבר ידוע לכל מי שהשתדל מימיו ללמוד איזו אמנות. ברם ההתרכזות, אף יותר מן המשמעת העצמית, נדירה היא בתרבותנו. יתר על כן, תרבותנו מביאה לידי אורח חיים שאי-הריכוז והפיזור הם חותמו, אורח חיים שכמעט אין לו תקדים.." (אריך פרום, אמנות האהבה).

יוגה מוכרת במערב בעיקר כאוסף תרגילים גופניים ותרגילי נשימה. אולם המונח "יוגה" הנו רחב הרבה יותר. יוגה היא תרבות שלמה, והיא מקיפה את כל תחומי החיים, החל מרפואה (הרפואה האָיוּר וֵדית ), וכלה במדע היקום כולו. תרבות היוגה (התרבות הוֵדית) הנה מהתרבויות העתיקות בעולם.

יוגה, במובן העמוק ביותר של המילה, הנה התחברות. ההתחברות שהיוגה מלמדת היא לעצמי האמיתי, הנשמה, ומתוך התחברות לעצמי, התחברות לעליון, אלוהים. תרבות היוגה כולה נועדה לאפשר "קרקע" נוחה לצמיחה רוחנית. מתוך תרבות היוגה, מגיעה התפיסה של החינוך ביוגה.

כמו שאמרנו, יוגה, במשמעות העמוקה ביותר שלה, הנה כל תהליך, אשר מחבר את האדם אל העצמי האמיתי ביותר שלו, הנשמה. הנשמה היא הרובד העמוק ביותר של האדם, והנשמה מלאה על פי היוגה בטוב. אדם המחובר לעצמי עוסק באופן טבעי בנתינה ובעזרה לזולת.

חינוך באמצעות היוגה

חינוך באמצעות היוגה גורס שתהליכי חינוך נועדו לחבר אותנו אל טבע העצמי, וללמד אותנו לפעול מתוך מהותנו העמוקה והאמיתית ביותר, וכך לתרום ליצירת חברה יפה יותר במקום בו אנו חיים. "בעצם מעשה הנתינה הריני חש את עצמתי, עשירותי, כוחי. חווייה זו של חיוניות ופוטנציה מוגברת ממלאת אותי שמחה. אני חש את עצמי כשופע, מוציא, חי, ועל כן כמלא שמחה" (אריך פרום, אמנות האהבה).

חינוך באמצעות יוגה שם דגש מרכזי על פיתוח העצמי, ראיית כל ילד כנשמה ייחודית, טובה מיסודה, וראיית קשיים של הילד, כהזדמנות לשיעור ולצמיחה, תוך הבנת מצוקתו האמיתית. ע"פ תפיסה זו: אין ילד רע – יש ילד שרע לו.

המבוגר המשמעותי בחייו של הילד, בין אם זה הורה, מורה, מחנך או כל דמות אשר יש לה תפקיד בעל אחראיות לגבי הילד, אמור לתת מענה לצרכיו השונים של הילד. על מנת שהמבוגר יוכל לזהות מהם צרכים אלה, עליו להיות מסוגל לראות את טובתו של הילד, ו"להניח" בצד את צרכיו הלא פתורים שלו. תהליך ההורות, וכמוהו כל תהליך חינוכי, דורש התבוננות פנימית של ההורה או המחנך, על מנת לחדד את הראייה החוצה, אל הילד.

לכל אדם ישנן משחר ילדותו נטיות טבעיות, שכאשר הוא עוסק בהן ומפתח אותן, מתוך מודעות ותודעה נכונה, הוא הופך להיות אדם מסופק ותורם לחברה."החינוך זהה לסיוע שמסייעים לילד להכיר את סגולותיו. היפוכו של החינוך, הוא פיקוח המבוסס על העדר אמונה בצמיחת הסגולות, ועל ההכרה כי הילד יגדל כהלכה רק אם יטעו בו את הרצוי וידכאו את הנראה להם כבלתי רצוי."  (אריך פרום, אמנות האהבה).

מחקרים עכשוויים בתחום החינוך (גארדנר) [1], מדברים כיום על אינטליגנציות מרובות ועל הצורך של החינוך לזהות כישורים אלו אצל הילדים ולפתח אותם. הכרה ביכולות מסוגים שונים אצל ילדים מאפשרת זיהוי נטיות אלו,. זיהוי נטיות אלה דורש התבוננות עמוקה ונקייה אל פנימיותו של כל ילד, ותרגול היוגה משמש גם ככלי לחידוד ההתבוננות הזו. לעיתים יחד עם שינוי בתוכן הלימוד, באופן הלימוד ואף בהערכת הלימוד.

ידע אודות העצמי ומקום העצמי ביקום

על פי תפיסת מציאות זו, ידע אמיתי הנו ידע אודות העצמי ומקום העצמי ביקום. חינוך הנו לימוד העצמי לפעול על פי טבעו. כל ידע אחר הנרכש מתוך הפעילות בעולם, כל מיומנויות היסוד, המדעים, התיאוריות וכיו"ב, יכולים להילמד באופן יעיל הרבה יותר, כאשר הלומד הוא אדם מסופק בתוך עצמו, יודע את עצמו ובעל בטחון מתוך ידיעה זו. מיצוי הפוטנציאל הנו גדול הרבה יותר כאשר התודעה רחבה ומפותחת. תודעה אשר פונה כל הזמן כלפי חוץ, לחיפוש ערך או אושר חיצוני, מתוך תחושת אי-שלמות או חוסר בטחון של העצמי. אינה תורמת למימוש הפוטנציאל של האדם.

תהליכי היוגה מביאים למיקוד התודעה פנימה, ומחזירים אותה מחיפוש ערך חיצוני, אל גילוי הערך האמיתי במהות הפנימית העמוקה שלנו כנשמה.

בשעה ששיעור האלימות בקרב ילדים ונוער גדל והולך, ובשעה שמסרי התקשורת והתרבות בכלל הופכים מיניים ואלימים וילדים מגיל צעיר מאוד חשופים למסרים אלה, התפיסה החינוכית של היוגה יוצרת "מסננת תרבותית", ומתאימה את התכנים וסוגי הגירויים לילד ולשלבי התפתחותו.

[1] הווארד גרדנר, אינטליגנציות מרובות, מכון ברנקו וייס לטיפוח החשיבה: ירושלים, 1996.

 

מאמר זה נכתב ע"י אפרת שגל מהצוות החינוכי המוביל בבית חינוך אננדה 

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

 

בקצרה על: חינוך ביוגה

"ספק אם יש להוכיח כי התרכזות היא תנאי הכרחי להתמחות באמנות כלשהי. הדבר ידוע לכל מי שהשתדל מימיו ללמוד איזו אמנות. ברם ההתרכזות, אף יותר מן המשמעת העצמית, נדירה היא בתרבותנו.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David