מרעננים את הקיץ! 20% הנחה על סבון שני!
לפרטים

השפעות סבונים ושמפו המכילים SLS על העור

מהו ה- SLS, כיצד הוא משפיע עלינו, למה כל אחד מגיב אחרת ואיך וכיצד תתגברו על בעיות עור כאסטמה של העור, גירודים בקרקפת ופסוראזיס כאשר תפסיקו להשתמש במוצרים המכילים SLS.


ראשית נציין כי המאמר מתייחס ל- SLS וניגזרות הדומות לו כ- SLES, ALES, ALS - כולם דטרגנטים המשמשים לייצור כ-95% מהסבונים והשמפו המשווקים בעולם וכולל סקירה ספרותית המראה את היותם של חומרים אלו מגרים העלולים, בחשיפה ממושכת, לגרום לבעיות עור. במאמר זה אבחן את השפעות חומרים אלו על העור מניסיוני כמהנדס כימי בתעשייה, העוסק בבטיחות, עובד עם חומרים מסוכנים ומקריאת ספרות ולימודי הומיאופתיה.

הדוגמא היפה ביותר לנושא היא השימוש ב-SLS בריכוזים דומים לריכוז בחלק מהאל-סבונים בשוק על העור על מנת ליגרום פריחה עורית שלאחר מכן אפשר לבדוק אם קרמים יכולים להקל עליה כאשר 95% מהאנשים מפתחים גירוי עורי בחשיפה ל- SLS.

כמובן לא כל האנשים רגישים ל-SLS באופן דומה ומניסיוננו כיצרני סבונים טבעיים אנו רואים שבעיקר אצל תינוקות קטנים עם אסטמה של העור ואנשים מבוגרים, כאשר העור לא בשיאו, המעבר לסבונים הטבעיים המאוזנים והעדינים שאנו מייצרים עושה פלאות לעורם – חוסך אודם, גירודים וסבל מיותר.

SLS -Sodium Lauryl Sulfate

ישנם חומרים נוספים הדומים בהשפעותיהם על העור ל-SLS כגון  ALS-Amonium Lauryl Sulfate וה- ALES – Amonium Laureth Sulfate אשר גם הם משמשים לייצור סבונים ושמפו. כל ההתייחסות ל- SLS במאמר זה כוללות גם את כל החומרים המוזכרים הדומים לו מאוד בתכונותיהם והשפעותיהם על העור.

SLS ו- SLES הם המרכיב העיקרי ברוב הסבונים והשמפו הנמכרים בעולם, הם דטרגנטים אל-סבונים המיוצרים ממוצרים פטרוכימיים (חומרים שמקורם בנפט). דטרגנים אלו מיוצרים בתגובה של חלקים מהנפט עם גופרית. חומרים אלו מקציפים מאוד גם במים קשים. (12)

בשנים האחרונות מתקיים וויכוח ער לגבי השפעת חומרים אלו על אנשים. המתנגדים לשימוש במוצרים המכילים SLS ודומיו מאשימים חומרים אלו בגרימת תחלואים רבים כולל סרטן ומחלות נוספות ומן הצד השני ישנם אתרים ומאמרים חלקם ממומנים ע"י חברות הקוסמטיקה השוללות את כל הנושא מעיקרו (3).

SLS עלול לגרום למחלות עור

למעשה שני הצדדים מסכימים על היותם של ה- SLS והחומרים הדומים לו חומרים המגרים את העור אשר בחשיפה יומיומית עלולים לגרום למחלות עור כדרמטיטיס, אסטמה של העור ומחלות נוספות. התייחסות זו ניתן לראות במספר רב של מחקרים וסקרים חלקם ממשלתיים על נושא ה- SLS/SLES. 

ה- SLS משמש את חברות הקוסמטיקה בכל העולם כחומר הגורם בוודאות ליצירת גירוי עורי. מצב זה של עור מגורה מאפשר לחברות לבדוק את ההשפעה של קרמים ומשחות על ריפוי גירויי עור. (4)

במחקרים בשנות ה-80 נמצא ש- SLS בריכוזים של 0.5%-10% גורם לגירוי עור עדין עד בינוני וריכוזים 10-30% גורמים לעיכול עורי ולגירוי חריף. ריכוזים מעל 20% נמצאו מגרים ומסוכנים. כאשר חלק גדול מהסבונים שנבדקו בארה"ב מכילים בין 10-30% SLS ראה (4,5).

דף מידע בטיחותי על SLS, המסופק ע"י חברות המשווקות חומר זה, מצהיר על יכולתו ליצור דרמטיטיס עורי בחשיפה ממושכת גם בריכוזים נמוכים(כ-3%). (6).

כל אדם מגיב אחרת ל- SLS

אם כך, כיצד רובה הגדול של האוכלוסייה משתמשת בסבונים, שמפו, משחות שיניים, קרמים, קצף ומשחות גילוח המבוססים על ה-SLS או את ה-SLES, ולא כל האוכלוסייה סובלת מגירויים ובעיות עור אחרות?

שונות או ההבדלים בין אנשים שונים בתוך האוכלוסייה הם הסבר עיקרי לנושא יחד עם זמן חשיפה קצר(אם כי יומיומי) לחומרים אלו. בגלל התגובה השונה של כל אדם ואדם לחומרים שונים, גם השפעת ה- SLS וה- SLES שונה לאנשים שונים:

ממחקרים מדעיים  בתחום הרגישויות ל-SLS ול-SLES עולים מספר נושאים מרכזיים:

הניסיון שלנו – המעבר מ- SLS לסבונים טבעיים

מניסיוני האישי אני שומע ורואה את השינוי באופן יומיומי אצל אנשים שהמעבר לסבונים טבעיים שאנו מייצרים פתר להם בעיות עור ארוכות שנים. דוגמאות:

לסיכום

SLS ו- SLES הם חומרים מגרים העלולים לגרום לבעיות עור לחלק מהאוכלוסיה. מוצרים כסבונים, שמפו, משחות שיניים ועוד המכילים חומרים אלו עלולים לגרום לבעיות עור או להחמיר בעיות עור קיימות. לאנשים הסובלים מפגעים בעור, רגישויות וגירודים בעור ועוד כדאי לבדוק למשך תקופה של מספר שבועות את ההשפעה של מעבר לסבונים טבעיים על בעיות אלו.

 


 

נכתב ע"י עידו משעל BA ביולוגיה, .B.Sc – הנדסה כימית, M.Sc.- הנדסת חומרים (טכניון)

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

 

מקורות:

 1. אגדות מרכיבים -  Ingredient_Myths
 2. דו"ח של ממשלת אוסטרליה (2007) – דו"ח של ממשלת אוסטרליה
 3. התייחסות משרד הבריאות הישראלי לנושא (אגף הרוקחות) 
 4. דף מידע בטיחותי MSDS ל- SLS בריכוז של 3% – MSDS SLS.pdf
 5. http://he.wikipedia.org/wiki/LD50
 6. Lee JY, et al. acute irritant contact dermatitis: recovery time in man, contact dermatitis. 1997 jun 36(6): 285-90, -
 7. Marrakchi S, Maibach HI,Sodium lauryl sulfate-induced irritation in the human face: regional and age-related differences Skin Pharmacol Physiol. 2006;19(3):177-80
 8. Wilhelm KP, Freitag G, Wolff HH, Surfactant-induced skin irritation and skin repair: evaluation of a cumulative human irritation model by noninvasive techniques, J Am Acad Dermatol. 1994 Dec;31(6):981-7

 9. Jensen JL, Barkvoll P.Clinical implications of the dry mouth. Oral mucosal diseases. Ann N Y Acad Sci. 1998 Apr 15;842:156-62

 10. אינציקלופדיה בריטניקה (ערך דטרגנטים)

   

בקצרה על: השפעות סבונים ושמפו המכילים SLS על העור

מה זה SLS-חחומר בו משתמשים לייצר כ-95% מהסבונים ומוצרי השמפו. כיצד הוא משפיע על העור לטווח הקצר ועל הגוף לטווח הארוך ומדוע כדאי לכם מאד להקפיד להשתמש בסבונים ללא SLS.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David