מרעננים את הקיץ! 20% הנחה על סבון שני!
לפרטים

האבולוציה של ההתפתחות האישית

במהלך חיינו, מגיע שלב בו אנו מרגישים שמיצינו תפקיד מסוים. לפעמים קשה לנו לזהות את הצורך בשינוי, אנחנו רק יודעים שרע לנו, שאנחנו חסרי סבלנות, עייפים גם מהחיים עצמם על ההתמודדויות שהם מזמנים.

אנו לא מוצאים את הכלים לשנות, כי אנחנו שרויים בביצה של רגשותינו, אין לנו אומץ לחפש, או להעיז להתבונן נכחה אל התפקיד הבא שמחכה בסבלנות שנכיר בו. בשלב הזה, כדאי שנעצור, ננשום עמוק, נתבונן, ונכיר בעובדה הלא מנחמת, אך המאתגרת והחשובה – ששינוי אמיתי אינו נעשה במתכונת של הכנת אינסטנט פודינג. שינוי דורש משמעת, נכונות, אורך רוח, הכרה במציאות שבתוכה אנו חיים, ומחויבות בלתי פוסקת לחיות מתוך מודעות.

התפתחות האדם כתהליך בריאה

יאיר כספי בספרו "לדרוש אלוהים" משווה את התהליך ההתפתחותי שהאדם חווה – לסיפור הבריאה התנ"כי. מצאתי שמטפורה זו מסבירה היטב את תפישתי לגבי תהליכי צמיחה רגשית. מר כספי מדבר על כך שלעולם יש תפקיד. העולם נברא עם כוונה גדולה ורחבה, מעבר לתפישתו של האדם את עצמו כמרכז החיים.

האדם הוא חלק מהתוכנית הגדולה של החיים, הוא לא קובע אותה, והחיים אינם סובבים רק אותו.

כשהעולם נברא – הים נועד להיות ים, והארץ נועדה להיות ארץ, כי זו הייתה תוכנית היוצר. התפתחות החיים על פני האדמה, הייתה היענותם של החיים לקריאה שהם שמעו. התאים התחלקו והפכו ליצורי מים כי שמעו צו התפתחותי. הדגים למדו במאמץ לחיות על היבשה כי כך נקבע. בהמות צימחו כנפיים ולמדו לעוף, כי לא הייתה להם ברירה.

יש כוונה, תוכנית, תכלית בתהליכים הרגשיים כמו גם בתהליכים הפיזיים ביולוגים.

הצו ההתפתחותי

בעלי החיים שנחשבו ה"שורדים", נקראו כך כי נענו לצו ההתפתחותי שעמד בפניהם,הסכימו להיפרד מדמותם הקיימת, כדי להיות שותפים להתפתחותם בשלב הבא לו הם נקראו. גם אנו, נקראים לצו ההתפתחותי שבנו, להכיר בחלק החזק שבנו, להיענות לאותה קריאה עתיקה, לצאת לדרך. לפעמים נשמע אותה בחלום, לפעמים נרגיש את בוא השעמום ובחוסר המיצוי שנחווה ביחס להתנהלות כזו או אחרת בחיינו, לפעמים נחווה את אותה קריאה להתפתחות דרך כאב של אובדן, או חוסר הצלחה.

הקריאה לשינוי, הסימנים, תמיד נמצאים שם כדי לזהות את השיעור הבא -עלינו החובה להקשיב,לזהות ולעשות. הדרך דורשת עבודה, היא מאתגרת, וברגע שמתחילים בה, אין דרך חזרה, וטוב שכך.

עלינו להבין את אותן דרכים התנהגותיות או רגשיות שאנו נוהגים לחזור עליהן כשאנו מוותרים לעצמנו, מקשיבים רק למקום החלש, הפצוע שבנו. אל לנו לזלזל בפצע שלנו, עלינו ללמוד להכיר אותו, להכיל ולנסות לרפוא לו. אין זה אומר שעלינו להיכנע לו, ולהפוך להיות קורבניים מולו. לא כל פצע ניתן לרפא באופן שלם, לפעמים נותרת צלקת, אבל כל עוד היא מעקצצת בשינויי מזג אויר, ולא עוצרת אותנו מלהמשיך אל ייעודנו – אשרינו.

הצורך להבין למה

אחד הבורות שאנו נוהגים ליפול בהם לא פעם בתהליך ההתפתחות שלנו, הוא הצורך התמידי לנסות להבין ל מ ה ? למה זה קרה לי? מי אשם במצבי העגום? – הצורך להתחשבן עם הסביבה,משפחה, חברים,מעסיקים, חברה, אלוהים- היקום וכוחות גדולים מהבנתנו, הופך בשלב מסוים למכשול עבורנו. הוא מרחיק אותנו מהעשייה, אל תוך עולם של ניתוחים שכלתניים, שמרחיקים אותנו מהיכולת והצורך להכיל את הכאב האותנטי שלנו, ומשאירים אותנו מאשימים, אשמים, מתוסכלים,

ולא מסוגלים לראות את ההזדמנות המיוחדת שקיבלנו בזכות המקום שממנו באנו – לעשות את התפקיד המיוחד לנו – היעוד שלנו. בסופו של דבר, עבודה על יצירת חוויה בריאה של ערך עצמי, הכרה בפוטנציאלים שיש בכל אחד מאיתנו כמו גם אותן תכונות שמין הראוי לנו לרסן לצורך תהליך הגדילה שלנו, נמדדת במבחן העשייה,כי הרי בעולם של חומר אנו חיים, עולם של עשייה.

היכולת לחולל שינוי חייבת לבוא לידי ביטוי לא רק במחשבה, ברגש, ובתובנות, היא חייבת להראות את עצמה בעשייה הפרקטית שלנו, במציאות בתוכה אנו חיים. והגילוי הגדול הוא – כשאני מתחילה דרך למען עצמי והתפתחותי האישית, אם אני צועדת נכון, אני מגלה צועדים אחרים באותה דרך רב מסלולית, ולכולם מטרה גדולה יותר להגיע אליה מאשר התפתחותנו האינדיבידואלית.

לפעמים אנו מתמודדים עם הקשיים שבדרך בכוחות עצמנו בלבד, ולפעמים (גם זה צריך לפעמים ללמוד) אנחנו מבקשים עזרה, מקצועית יותר או פחות,לפי ניסיוננו, אופיינו ודרך חיינו. ועוד לא דברנו על אהבה, כוחה המרפא, ויכולתה המזככת להמיס פחד… אבל זה במפגש אחר.

 

שלכם,

נורית פוקס
בת 44 , מדריכת כושר רגשי, מטפלת ומנחת קבוצות מזה 15 שנה,
מנחה תהליכי התבוננות פנימית לשם תיקון והתפתחות אישית באמצעות שיחה,
הילינג בלתי אמצעי, שימוש בקריסטלים ויעוץ בקלפים.
מורה מוסמכת בכירה לאמנות פלסטית, בוגרת המדרשה לאמנות ברמת השרון.

 

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

 

בקצרה על: האבולוציה של ההתפתחות האישית

במהלך חיינו, מגיע שלב בו אנו מרגישים שמיצינו תפקיד מסוים. לפעמים קשה לנו לזהות את הצורך בשינוי, אנחנו רק יודעים שרע לנו, שאנחנו חסרי סבלנות, עייפים גם מהחיים עצמם על ההתמודדויות שהם מזמנים.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David