X
מבצע 3+1 על כל המוצרים באתר ובחנות!
לפרטים

ארומותרפיה – זכרונות מוקדמים

עם אור ראשון אני יוצאת לסיבוב בוקר ובכל צעד אני חווה ריח אחר. הניחוחות נישאים באויר – הגדר החיה של השכנים,  האדמה החרושה וליד המעיין אני מריחה את הטיון דביק, התאנה והמנטה. יש צמחים שניחוחם נישא באויר ויש צמחים שדורכים עליהם פתאום גל ריח מציף את הנחירים. כל ריח מזכיר מעורר אסוציאציה מעורר דמיון ורצון.

יש אנשים שטוענים שהליכה משעממת אותם. לי אותו המקום נראה אחרת בכל יום, בכל שעה. הריחות מפתיעים וההליכה מאפשרת נשימה עמוקה אוורור של ריאות ורגשות.

כילדה התלוויתי לאבי כמעט מידי יום כשיצא לקצור עשב לכבשים שלו. היינו נוסעים בטרקטור אפוף ריח של שמנים ודלק שהתקבלו בטבעיות הוא היה קוצר ירק – לירק היה ריח ירק טרי. בכל פעם ריח אחר לפי סוג הצמחים שהיה קוצר. אני שוטטתי בסביבה חוקרת חרקים וצמחים – את ריחות הפרחים והשרפים. מה הם החומרים המופרשים מכל צמח? האם הוא צורב? רעיל?  דביק ? טעים?  המושך והדוחה. היחסים של הצמחים עם בעלי החיים היו מאוד מסקרנים.. בקורס על הצומח של ארץ ישראל הבנתי טוב יותר את הקשר בין המאפיינים של הצמחים לתפקידים ההישרדותיים של הצמחים. הסקרנות התעוררה להמשיך ללמוד. למדתי שקיים שימוש רב בצמחים ברפואות השונות ובתרבויות השונות

כל רפואה מתייחסת אחרת לצמחים ומשתמשת בהם באופן אחר – לעיתים בבליעה – לעיתים דילול עד אפס חומר – בכל תרבות תופסים הצמחים מקום של כבוד לפולחן לריפוי ולטיפוח.

מבין אופני השימוש הרבים הארומתרפיה נתפסת בעיני מענגת וזמינה לשימוש ביתי. מצאתי שניתן להשיג איתה שיפור מיידי במצב פיזי ונפשי באופן שימוש נעים ומתון שמתאים למגוון רחב של משתמשים.

יחד עם זאת חשוב לזכור שכמו לכול דבר שיש לו את היכולת לרפא יש גם את היכולת להזיק ויש להכיר את התוויות הנגד. הארומתרפיה יכולה להיות עבורך כלי ליצירת אוירה נעימה בבית. להקלה במצבי לחץ ולחיטוי בעת הצורך.

קצת היסטוריה ארומותרפית

בעבר הארומותרפיה היתה חלק בלתי נפרד מחייהם של הקדמונים החיים בשטח. הם למדו שיש צמחים המזרזים ריפוי. המצרים השתמשו בשרפים להרגעה. בשמנים לחיטוי וגם לפיתוי. כבר בתקופת הבבלים הבינו שיש השפעה של שעת הקטיף על האיכויות של הצמח. ומהיוונים למדנו למצות בשמן זית.  אך המושג ארומתרפיה כפי שאנו מכירים אותו היום נטבע רק בשנת 1928 ע"י רוקח צרפתי – שלפי הסיפור נכווה בידו באופן רציני הוא טבל אותה בנוזל הראשון שמצא – שמן לבנדר. היד החלימה במהירות והרוקח הבין ששמן לבנדר טהור הוא בעל סגולות ריפוי עוצמתיות – והוא החל בחקר מסודר של התכונות הכימיות והריחניות של הצמחים הארומותרפיים.

כיצד פועלת הארומתרפיה?

לשמנים האתרים יכולת לחדור לגוף ולהגיע למחזור הדם. הם נכנסים דרך העור או דרך האף ומעבירים מסר אל המערכת הלימבית שבמוח.

חלק ממאפייני המערכת הלימבית : שולטת בזיכרונות ואינסטינקטים שלנו וזו הסיבה שריח מעורר זיכרונות . הריח מגיע ישירות למערכת והיא מגיבה אליו. אפילו כמיות קטנות של שמן אתרי שנשאף יכולות להביא להשפעות רגשיות וגם מריחה של כמויות קטנות של קרם עם שמנים אתרים יכולה להשפיע באופן מקומי על מצב העור.

שימוש בארומותרפיה

השיטות השכיחות ביותר לשימוש בארומתרפיה הן: אידוי ועיסוי. בשיטת האידוי הארומה חודרת דרך מערכת הנשימה השיטה המקובלת ביותר היא באמצעות מבער. ניתן להשיג מבערים שונים המאופיינים בקערית המיועדת למים ובמקום לנר חימום. ממלאים מים בקערית מטפטפים -1-3 טיפות שמן ארומותרפי ומדליקים את הנר. הריח הנישא באויר חודר דרך הריאות למחזור הדם ומשפיע על הנוכחים. שימוש במבער מעביר מסר בלתי אמצעי לכל הנוכחים בחדר – אנשים חרקים ואפילו חיידקים. לדוגמא שימוש בשמן לבנדר במבער יעביר מסר של רגיעה לאנשים. יחטא את האויר. וידחה חרקים. השימוש במבער מעביר מסר עדין וברור.

אופן שימוש אפקטיבי נוסף הוא במלח אמבט. ניתן לטפטף מספר טיפות של שמן ארומתי על מלח ולהוסיף לאמבט – השמן הארומתי חודר דרך העור והאף ויחד עם המים החמים משפיעים לשחרר לחץ פיזי ורגשי.

דרך אחרת לחוות את האיכויות הארומתרפיות היא מגע עם העור. ניתן להכין קרם משמני בסיס אליהם מוספים שמנים אתריים טהורים – שמוש בקרם זה יביא את האיכויות הטיפוליות של מרכיביו למשתמש. חויה זו מועצמת במהלך עיסוי בו משתמשים בשמני בסיס ושמנים אתרים טהורים.

 

ניכתב ע"י – טלי מצליח

כל הכתוב באתר על דעת הכותבים ומיטב ניסיונם ואינם תחליף לחוות דעת רפואית.

 

בקצרה על: ארומותרפיה – זכרונות מוקדמים

עם אור ראשון אני יוצאת לסיבוב בוקר ובכל צעד אני חווה ריח אחר. הניחוחות נישאים באויר – הגדר החיה של השכנים, האדמה החרושה וליד המעיין אני מריחה את הטיון דביק, התאנה והמנטה.
 
כל הזכויות שמורות © לבנדר קוסמטיקה טבעית 2014
בניית אתרים בניית אתרים  |  קידום אתרים  |  אחסון אתרים  |  עיצוב אתר Noa Timor David